Witamy na stronie Hodowli Kotów Brytyjskich "Eniola*PL"

 

KOTY BRYTYJSKIE

Jak głosi legenda przodkowie kotów brytyjskich pojawili się na Wyspach Brytyjskich w czasach starożytnych sprowadzone tam przez legiony rzymskie po kolonizacji Galii do pomocy w walce ze szczurami. Musiało jednakże minąć wiele stuleci zanim koty te zostały uznane za rasę. Stało się to dopiero w 1929 roku.


Wygląd ogólny: kot krótkowłosy, mocnej budowy ciała, duży (waga od 4 do 8 kg), silny, krępy i muskularny.

Odmiany barwne: jest  około 150 odmian barwnych. Jednokolorowe: niebieskie, czarne, rude, kremowe, czekoladowe, liliowe i białe. Dwubarwne: podstawowe kolory z różną ilością białego. Tabby we wszystkich kolorach podstawowych (pręgowane klasycznie, tygrysio i cętkowane) oraz  szylkretowe, szynszylowe, srebrzyste cieniowane, srebrzyste tabby, dymne i colorpointy (z ciemniejszymi oznaczeniami).

Charakter i usposobienie:  brytyjczyk jest kotem bardzo inteligentnym, o silnie zaznaczonej osobowości, ze szczególnie rozwiniętym poczuciem własnej wartości i godności. Żyjąc w wielkiej bliskości z człowiekiem jedną osobę w rodzinie przeważnie darzy większą atencją od pozostałych i tę obdarza nieprzebranym bogactwem swych uczuć. W młodości wesoły i żwawy, po osiągnięciu wieku dojrzałego staje się znacznie spokojniejszy; jego temperament można określić mianem umiarkowanego. Jest to kot szalenie zrównoważony, honorowy, dystyngowany. Rzadko używa głosu bez potrzeby. Brytyjczyk nie należy bowiem do kotów rozkapryszonych i wybrednych.

Popularność, zalety i wady: z powodu swoich licznych zalet koty brytyjskie krótkowłose stają się rasą coraz popularniejszą zarówno na świecie, jak i w Polsce. Niekłopotliwe w utrzymaniu, spokojne i nie wymagające nieustannej uwagi, pozbawione zapędów niszczycielskich, mają praktycznie jedną jedyną wadę: biegnący przez pokój brytyjczyk hałasuje niczym stado słoni, ale biorąc pod uwagę jego rozmiary, nikogo nie powinno to specjalnie dziwić.


Pielęgnacja: koty brytyjskie są wyjątkowo czyste i łatwe w pielęgnacji. W okresie linienia, tj. na wiosnę i jesienią wystarczy przetrzeć ich grzbiet wilgotną ręką

 

 

 

Informacje dla nabywców kociąt:

* Kotki gotowe są do opuszczenia hodowli po ukończeniu 12 tygodni życia

* Każdy nabywca otrzymuje pełną dokumentację na która składa się:

- rodowód WCF

- umowę kupna-sprzedaży

- wyprawkę w postaci karmy oraz zabawki

- książeczka zdrowia wraz z kompletem szczepień

 

Nie posiadamy kotów bez rodowodu